Jak dowiadujemy się z dokumentów historycznych, "Liber beneficjorum dioecesis Crcaviensis", w 1328 roku istniała w Załężu świątynia pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Zatem parafia załęska obchodzi uroczystości odpustowe już od chwili powstania parafii i pierwszego kościoła pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela.. 

Warto przypomnieć czym jest odpust.

Nauka o odpustach łączy się z Bożym Miłosierdziem i wynika ze słów Jezusa Chrystusa skierowanych do św. Piotra "Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie zwiazane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, bedzie rozwiązane w niebie" (Mt 16, 19). 

W sakramencie pojednania otrzymujemy przebaczenie grzechów, które wyznajemy i za które szczerze żałujemy. Otrzymanie rozgrzeszenia udzielonego przez kapłana uwalnia nas od kary wiecznej czyli kary piekła i pozwala nam osiagnąć zbawinie wieczne, ale nie uwalnia nas od kary doczesnej za popełnione grzechy. Kary doczesne za popełnione grzechy możemy ponieść za życia na ziemi lub po śmierci w czyśćcu.

Człowiek jednak może zostać uwolniony także od tych kar doczesnych jeśli skorzysta z odpustu. ODPUST JEST TO DAROWANIE PRZED BOGIEM KARY DOCZESNEJ ZA GRZECHY, ZGŁADZONE JUŻ CO DO WINY W SAKRAMENCIE POJEDNANIA. 

W dzień Patrona naszej parafii i kościoła zabytkowego możemy uzyskać odpust. 

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

  1. Wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
  2. Godne przyjęcie Ciała Pańskiego.
  3. Odmówienie modlitwy w intencji Ojca świętego.
  4. Wykonanie określonej czynności, np nawiedzenie kościoła pod wezwaniem Patrona dnia odpustu i odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga.

Ważna jest też intencja za kogo ofiarujemy odpust. Odpust można ofiarować za siebie lub zmarłego.

KTO UZYSKUJE ODPUST ZUPEŁNY, JEST W TAKIM STANIE JAK ZARAZ PO CHRZCIE ŚWIĘTYM. GDYBY UMARŁ, POSZEDŁBY WPROST DO NIEBA.