Historia Parafii
Nie wiele jest parafii, które w swej historii należały do czterech różnych diecezji. Parafia załęska powstała najprawdopodobniej w latach osiemdziesiątych XIII wieku. Pierwszy dokument mówiący o jej istnieniu pochodzi z roku 1326 i dotyczy płacenia świętopietrza przez Andrzeja, proboszcza załęskiego. Oto treść tego dokumentu: "Item Andreas plebanus ecclesiae de Zalenze de XI marcis huiusmondi, solvit III scot. Et XIV den cum dimidia. Item in secundo termino solvit tantumdem". Rationes Andreae de Verulis et Petri de Alvernia in partibus Poloniae collectorum, Monumenta Poloniae Vaticana.
Następny dokument pochodzi z roku 1328 i dotyczy obowiazku płacenia dziesięciny z łanów kmiecych z Załęża i Markuszki kanonikowi drugiej prebendy św. Floriana w Krakowie; "Zalenzie, villa habens in se ecclesiam parochialem sub titulo S. Johannis Baptistae cuius proprietas et dominium ad serenissimum dominum regem Poloniae pertinet, in qua sunt lanei cmethonales, de quorum qualibet pragensium canonica secundae praebendae pro decima. Item praedium.
Podstawowym czynnikiem powstania parafii jest jej uposażenie w ziemię. Będąc własnością królów polskich, parafia załęska właśnie im zawdzięcza swoje uposażenie. W pierwszym okresie, do parafii należały wioski królewskie: Załęże, Markuszka i Świerchowa. Po roku 1365 następuje reorganizacja parafii i w miejsce wioski Świerchowa, która zostaje właczona do Osieka, dołaczono wieś Wolę Dębowiecką.
Tak więc od zarania swoich dziejów parafia Załęże należała do diecezji krakowskiej i dekanatu zręcinskiego, następnie jasielskiego. Po erygowaniu diecezji tarnowskiej w roku 1783, parafię załęską włączono do tejże diecezji i dekanatu żmigrodzkiego. W tym okresie władzę biskupią nad parafią załęską pełni biskup przemyski Michał Roman Sierakowski, który 7 października 1783 roku dokonuje konsekracji nowopowstałej świątyni.
Kolejny etap historii parafii to rok 1805, w którym powstaje diecezja przemyska i Załęże należy już do tej nowej diecezji na bardzo długi okres, bo aż do roku 1992. W roku tym papież Jan Paweł II powołuje do istnienia diecezję rzeszowską i parafia Załęże pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, zostaje włączona w jej terytorium. 21 września 2004 roku ks. biskup Kazimierz Górny dokonuje reorganizacji diecezji i od tego czasu parafia załęzka należy do dekanatu dębowieckiego.
WIĘCEJ INFORMACJI DOTYCZĄCYCH HISTORII PARAFII ORAZ ZABYTKOWEGO KOŚCIOŁA PW. JANA CHRZCICIELA :
https://parafia-zaleze.pl/strony/kosciol-narodzenia-sw--jana-chrzciciela